Millest pead lapsele jalanõude ostmisel meeles pidama? 0
Millest pead lapsele jalanõude ostmisel meeles pidama?

Lapse jalanõud on üks olulisemaid riietuse elemente, millele iga vanem peaks tähelepanu pöörama. Ja see ei puuduta ainult nende välimust või sobivust lapse garderoobiga! Õigesti valitud jalanõudel on tohutu mõju lapse jalalabade arengule ja tervisele. Mida siis enne lapsele jalanõude ostmist teada? Loe edasi!

Millal osta lapsele esimene paar jalanõusid? Ekspertide arvamused on selles osas üksmeelsed – mida hiljem laps jalanõud saab, seda parem. See puudutab eelkõige sobivat maapinna tunnetust ja lapse jalalabade sensoorseid aistinguid, mida võivad piirata jalanõud. Paljajalu jooksmine lubab õigesti harjutada lihaseid ja arendada kasvavaid jalgu.

Millal siis lapsele esimesed jalanõud jalga panna? Hetkel, kui ta hakkab iseseisvalt õues kõndima või kui on vaja kaitsta lapse jalga külma eest. Kodus või tuttaval õuealal lase lapsel vabalt ilma jalanõudeta olla (noh, välja arvatud talvel, siis mitte tingimata ;) ).

Aga mis saab lastest, kes veel ei käi? Vanemate seas tekitab dilemmat teema jalanõudest lastele, kes veel ei kõnni. Kui esimesed jalanõud tuleks jalga panna võimalikult hilja, siis kuidas kaitsta pisikese lapse jalgu külma eest? Lahendusi selleks on mitu:

valmis kombinesoonid katetud jalgadega; sokid (tasub kaaluda libisemisvastase võimalust); mittekõndijate jalanõud – ehk spetsiaalselt loodud jalanõud mittekõndivatele lastele. Rohkem sellel teemal kirjutasime SELLES ARTIKLIS.

Miks on lapsele jalanõude valik nii tähtis? Lapse jalalaba areneb praktiliselt kuni 7. eluaastani. Sel ajal toimub palju muutusi, tänu millele laps omandab õige kehahoiaku. Seepärast on väga tähtis pakkuda talle sobivaid tingimusi kõndimiseks. Õigesti kujunenud jalalabadest sõltub tema tervis ja elukvaliteet tulevikus!

Olulisemad reeglid lapsele jalanõude valimisel Nüüd, kui on õige aeg lapsele jalanõusid osta, millele siis tähelepanu pöörata, enne kui esimese paari ostukorvi lisad?

Materjal Jalalaba peab hingama! Seetõttu vali lapsele valmistatud jalanõud hingavatest materjalidest. Vastasel juhul hakkab lapse jalalaba higistama, mis võib põhjustada ebameeldivaid ärritusi ja hõõrdumisi.

Tald Pehme, kerge, paindlik – kolm kõige tähtsamat omadust, mida lapse jalanõu peaks omama. See ei tohiks lapse jalalaba kõndimisel liigselt koormata. Paindlikud jalanõud peaksid samuti kergesti igas suunas painduma, eriti seal, kus lapse jalalaba varvastel paindub.

Lai ninaosa See puudutab piisava ruumi tagamist varvaste liikumiseks. Pigistatud varbad võivad põhjustada jalalaba deformatsioone, liiga lõdvad aga varvaste kõverdumist kõndimisel.

Kinnitus Parim viis lapsele jalanõude sobitamiseks on paelad. Oluline on aga, et ei pingutataks ainult paelu pahkluu ümber, vaid kogu jalanõu ulatuses.

Heaks alternatiiviks on ka takjakinnitusega jalanõud. Kuigi need ei pruugi jalanõud nii täpselt sobitada kui paelad, lubavad need lapsel suuremat iseseisvust riietumisel.

Suurus Kõige olulisem element lapse jalanõude sobitamisel on suurus – ja see ei puuduta ainult sisetalla pikkust! Tähtis on ka jalalaba laius ning kõrgus (nn. jalavõlv).

Seetõttu on hea lapse jalanõude ostule kaasa võtta. Kui see pole võimalik, tuleks jalalaba korrektselt mõõta. Parim viis on joonistada koormatud jalajälg kartongile. Seejärel varba kõrgusel lisa mõni millimeeter (soovitused räägivad 5 kuni isegi 15 mm) ja valmis.

Ühelt poolt rõhutavad spetsialistid, et lapse jalanõud peavad olema sobivalt valitud, teisalt, et jalalaba mõõtmele tuleks lisada isegi 1,5 cm pikkust. Miks see nii on?

See ei puuduta lapsele jalanõude „varuks“ ostmist, vaid sobiva jalalaba liikumise tagamist kõndimisel ja ruumi jätmist jala kasvuks.

Pea meeles, et sinu laps areneb intensiivselt ja jalanõud võivad saada liiga väikeseks isegi üleöö! Seepärast mõõda lapse jalgu iga 2–3 kuu tagant, et olla kindel, et ostetud jalanõud on endiselt head.

Lapse jalanõude kõrgus Vanemate seas levib müüt, et head lapse jalanõud ulatuvad üle pahkluu. Vastupidi – hea, kui esimesed jalanõud ei ole liiga kõrged, et mitte takistada jalalaba liikumist kõndimisel.

Aga mis siis talviste jalanõudega, kus tavaliselt on tegu kõrgemate saabastega? Sa ei pea neist loobuma! Lihtsalt vali mudelid, mille saapaosa on piisavalt pehme ja paindlik.

Disain Praegu on turg täis erinevaid lastejalanõusid. Seega, kui sinu tütar armastab näiteks roosasid aktsente, leiad kindlasti mudeli, mis on nii moekas kui ka mugav.

Osta alati lapsele uued jalanõud! Miks on nii tähtis, et lapsel oleksid uued jalanõud? Põhjus on selles, et jalanõud kohanduvad alati lapse jalalaba kujuga. Seega, kui valite kasutatud mudeli, riskite jalalaba deformatsiooniga. Seetõttu vali alati lapsele uued jalanõud – nii hoolitsed tema õige arengu eest.

Esmapilgul tundub lapsele õigete jalanõude valik üsna keeruline ülesanne. Kuid ära muretse – paljud poed pakuvad abi sobiva mudeli valimisel sinu pisikesele, ja sina omakorda omandad aja jooksul õiged kombed. Harjutamine teeb meistriks!

Postitage kommentaare (0)

Submit
üles
Sklep jest w trybie podglądu
Vaadake saidi täisversiooni
Sklep internetowy Shoper Premium